Hodnota zlata rastie najmä v čase kríz, cena zlata za 20 rokov z 250 dolárov na dve tisícky.

Prečo je zlato, resp. drahé kovy, dobrou voľbou pre konzervatívnych investorov?

Najtradičnejší spôsob konzervatívnej investície je fyzický nákup zlata,striebra, ktorý sa môže zdať ako najrozumnejší. Ak nakupujeme od overeného predajcu, teda kupujeme čisté zlato, napr.mincu, svoju investíciu máme pevne v rukách, nikto nemusí vedieť, koľko peňazí sme v skutočnosti investovali, zlato sa ľahko prenáša a máme ho pod dohľadom v bezpečí.

Zaujímavosťou je, že investičné zlato je oslobodené od platenia DPH. Podmienkou je, že rýdzosť zlatej tehly musí byť 99 %, pri zlatej minci to musí byť minimálne 90 %.

Kedy je najlepšie nakupovať?

Ak sa pýtate, kedy je najvhodnejšie drahé kovy nakupovať, je to paradoxne na začiatku krízy. Cena sa môže prepadnúť, no dopyt začne veľmi rýchlo silnieť, ceny sa vrátia na pôvodnú úroveň a rastú. Ako príklad môžeme uviesť obdobie od prvej polovice septembra 2008, keď sa začala ekonomická kríza, do začiatku býčieho trhu (trh spojený s očakávaním rastu cien akcií o 20 a viac %) v roku 2012. V tomto období narástla cena zlata o 170 %.

Tento jav si môžeme vysvetliť tým, že v krízových obdobiach prudko rastie inflácia, štáty na záchranu ekonomiky tlačia peniaze, čím ich znehodnocujú, no zlato je vzhľadom na svoje špecifické vlastnosti hodnotovou istotou. Svoju hodnotu si drží dokonca aj počas politických kríz či vojen. V týchto situáciách je prednosťou najmä to, že tvorí ľahko prenosné a skladovateľné úspory.

Cena zlata za 20 rokov z 250 dolárov na dve tisícky

Cena zlata nebola vždy taká vysoká ako v súčasnosti. Napríklad v rokoch 1985 až 1995 sa pohybovala v intervale od 300 do 400 dolárov za uncu. Na prelome milénia klesla na približne 250 dolárov, aby potom postupne rástla až na 1 900 dolárov v roku 2012. Nasledujúce roky sa niesli v znamení mierneho poklesu, aby sa cena zlata v ťažkom pandemickom roku 2020 opäť dostala na historické maximá, dokonca nad úrovňou 2 000 dolárov za trojskú uncu.

Hodnota zlata rastie najmä v čase kríz

Pre zlato, respektíve jeho vlastníkov, bol rok 2021 naozaj ťažký. No v minulosti prežilo aj horšie krízy, ako je prepad ceny o 200 dolárov za uncu. Od nepamäti fungovalo ako cenené platidlo. Je vzácne, má zaujímavé fyzikálne vlastnosti, ľudia si ho vážia. Napriek tomu ho v stredoveku vo funkcii globálneho platidla nahradilo menej vzácne a približne 80-krát lacnejšie striebro. Dokázalo sa však vrátiť späť „do hry“. A vydržalo mu to až do roku 1971, keď definitívne stratilo štatút meny a jeho cena dosahovala dnes smiešnych 35 dolárov za uncu. Investori naň však nezanevreli.

Zlato je stále považované za investičnú istotu.

Inak povedané, vzhľadom na historický vývin ceny stále sa oplatí doň investovať. Ľudia sa naň obracajú najmä v čase kríz a ekonomickej neistoty. Prejavilo a prejavuje sa to napríklad v krízových rokoch 2008 ,2020 a 2022. V  týchto prípadoch nastalo doslova investičné šialenstvo a komodita fungujúca na báze princípu ponuky a dopytu zareagovala prudkým nárastom ceny.

Celkovo platí, že investori sa v snahe o ochranu svojich úspor v týchto časoch zbavujú rizikových finančných nástrojov a nakupujú ochranné aktíva. Jedným z takých je napríklad aj zlato,striebro.

Konzultácie : Link